ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8674008
nr 867 4008
förgylld, Rokoko, höjd: 99
Utrop:
5.000 kr
Såld:
4.800 kr
måndag 16 december 2013
kl 20:07:03
4.400 kr
4.200 kr
4.600 kr
4.800 kr
- Klassiska
16 dec
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.